Makaleler » Uv Baskı » Uv Baskı Nedir ?

Uv Baskı Nedir ?

UV baskı
nedir?


UV baskı, şimdiye kadar oluşturulan en esnek ve heyecan verici baskı işlemlerinden biridir ve kullanımları neredeyse sınırsızdır. UV baskı teknolojisini keşfetmek ve nasıl çalıştığı hakkında bilgi edinmek işiniz için yararlı olacaktır. UV baskı ile elde edebileceğiniz şeylerden ilham alacaksınız.

Neden UV baskıya ihtiyacınız var?

Küçük aletler, hediyeler, tabela, mağazacılık, elektronik, seramik, mücevher ve ev eşyaları UV baskı teknolojisinin dokunduğu ticari sektörlerden sadece birkaçı. Hadi derinlemesine bakalım.

 

Olağanüstü sonuçlar üreterek kullanıcıların taleplerini karşılayın.

UV, kişiselleştirme baskı sürecini hızlandırır ve basitleştirir. Benzersiz ve dekore edilmiş ürünlerin sınırlı sayıda üretimi için artan talebi karşılar.

UV baskı, aynı zamanda nihai sonuca heyecan verici ve sofistike özel doku efektleri ekler. Roland'ın VersaUV serisi gibi UV yazıcılar; şişelerden kalemlere, akıllı telefon kılıflarına ve USB belleklere kadar çok çeşitli yüzeyler üzerinde canlı renkler ve olağanüstü glos, mat, dokulu ve 3D efektler oluşturmak için standart CMYK renk gamı ile çalışan beyaz ve şeffaf mürekkep seçeneklerini (mat ve glos vernik) sunar.
 

UV gerekli mi sorusunu cevaplamak gerekirse… Evet, hem de çok.

UV baskı; tabela üreticileri, grafik sağlayıcılar, reklam ajansları, tasarımcılar ve perakendeciler için hızla önemli bir araç haline gelmiştir. UV, nefes kesici genişlikteki yüzey ve şekil dizilerine baskı yapılmasını sağlar.

Parkurlarının bir parçası olarak hali hazırda serigrafi ve tampon baskıya sahip olanlar bile, mevcut günlük iş akışlarına ek olarak UV dijital baskının özgürleştirici basitliğinden, hızından ve maliyet verimliliğinden sağlıklı bir dönüş alıyorlar.
 

Ek olarak UV baskı, özelleştirilmiş ve son derece kârlı ürünler sunmak için fotokopi dükkanlarına, baskı merkezlerine ve mağazalara kolayca yerleştirilebilir. Soru, bir UV yazıcıya yatırım yapmanız gerekip gerekmediği değil, ne kadar yatırım yapmanız gerektiği ve hangi yazıcı modelinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğu konusudur.

UV baskı nedir ve nasıl çalışır?

Teknoloji hakkında kısa ama önemli bir açıklama ile başlayalım.
UV dijital baskı, UV lambalar kullanarak özel olarak formüle edilmiş UV mürekkeplerini çok çeşitli malzemeler üzerinde anında kürleyerek baskı üretim sürecini hızlandırır. Çizimlerin son halini almasını sağlayan üç unsura bakalım. Kısa videomuz size baskı sürecini gösterecek.

 

Baskı kafası teknolojisi

Hassas mürekkep yerleşimi, kristaller ve seramikler gibi mikroskobik piezoelektrik elemanların baskı kafası nozüllerinin arkasına monte edildiği piezo baskı kafası teknolojisi kullanılarak sağlanır.

Bir elektrik yükü uygulandığında bu parçalar esner ve baskı medyasına belirli ve hassas miktarlarda mürekkep püskürtür.

Bu gelişmiş teknoloji, makinenin mürekkep iletimi üzerinde mükemmel bir kontrol sağlarken aynı zamanda baskı kalitesi, renk yoğunluğu ve bitiş üzerinde olağanüstü kontrol için farklı damlacık boyutlarında mükemmel küresel noktalar oluşturur.

Bu, kulağa çok teknik gelebilir ancak endişelenmeyin. Teknoloji size hizmet etmek için oradadır, kafanızı karıştırmak için değil. İnanılmaz baskı kalitesini sizin gibi müşterileriniz de fark edecek.

 

UV mürekkepler

Baskı işlemi sırasında mürekkep anında kürlenir, gazdan arındırmaya veya kurutmaya gerek yoktur.

Bir nesneye baskı yapılabilir ve amaçlanan uygulama için hemen kullanılabilir ya da bir ambalaj prototipi için karton gibi basılı bir yüzey, mürekkep kırığı veya çatlama riski olmadan doğrudan yazıcıdan kesiciye alınabilir.

Roland ECO-UV gibi UV mürekkepleri, kavisleri izlemek veya elastik bir medyaya baskı yapmak için normalde esnektir.

 

UV lambaları

UV dijital baskı, çok çeşitli malzemeler üzerinde özel olarak formüle edilmiş UV mürekkeplerini UV lambalar kullanarak anında kürler ve baskı üretim sürecini hızlandırır.

Serin çalışan LED lambalar (Roland UV ürünlerinde kullanılan lambalar) ozon içermez, uzun ömürlü, güvenli (sadece UV-A ışık yayar) ve uygun maliyetlidir. Aynı zamanda mürekkep kürleme için herhangi bir ısınma süresine ihtiyaç duymazlar, zaman ve enerji tasarrufu sağlarlar.

Bu tür lambalar UV cihazının şrink film, doğal ahşap veya akıllı telefon veya tablet ekranlarını korumak için kullanılan film gibi ısıya duyarlı malzemeler üzerine baskı yapmasına izin verir.

UV baskı ve nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bu videoyu izleyin.

 

UV baskı fırsatları

UV baskı teknolojisini kullanarak benzersiz tasarımları, görüntüleri, metinleri ve hatta dokuları çok çeşitli malzeme veya ürüne doğrudan basmak mümkündür. Örneğin; VersaUV yazıcılar, ürün kişiselleştirmesi ve müşterilerinize basılı ortalama ürünlerden tamamen farklı bir şey sunmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Roland topluluğu VersaUV yazıcılarını inanılmaz çeşitlilikte çıktılar için kullanıyor:

 

  • Kişiselleştirilmiş bagetler gibi müzik aletleri
  • Dizüstü bilgisayarlar gibi dekore edilmiş elektronik cihazlar
  • Deri çantalar ve cüzdanlar dahil göz alıcı moda aksesuarları
  • Metal mücevher kutuları gibi hediyeler
  • Tipik ve olağandışı yüzeylerde tabela ve teşhir grafikleri
  • Cam ve akrilikten olanlar da dahil olmak üzere ödüller ve kupalar
  • Saatler gibi ev eşyaları ve andaçlar
  • Ambalaj prototipleri ve teşhir maketleri
  • Kalemler gibi kurumsal hediyeler ve promosyon ürünleri
  • Golf topları gibi spor malzemeleri

UV baskıdan para kazanmak için
Yüzlerce fikir

Kısıtlama olmaksızın hemen hemen her malzemeye baskı yapabilir ve karmaşık bir öğrenme eğrisi olmadığı için, sadece gerekli tasarımları oluşturarak ve baskı modunu seçerek kolay bir şekilde ilk andan itibaren kazançlı ısmarlama baskı pazarına girebilirsiniz. Nasıl olduğunu görelim.

 

 

Bir saatten fazla sürmeyen basit, beş aşamalı kurulum prosedüründen sonra yatırımınızın geri dönüşünü almaya başlayabilirsiniz.

UV yazıcınızı ne için kullandığınız size kalmış. Özel günler için ayrı ayrı basılmış şarap şişelerine ne dersiniz? En sevdiğiniz film yıldızlarının yüzlerinin basıldığı minyatür bebekler ve figürler? Kişiselleştirilmiş kupalar ve ekip ödülleri? Otel anahtarı kartları? Kabartma menüler? Golf topları? İlgi çekici akıllı telefon kılıfları? Ismarlama ambalajlar?

Dijital UV kullanımı, kullanıcıların ve müşterilerinin hayal gücü gibi kişisel ve benzersizdir.

Bir UV yazıcı, yaratıcılığınızı artırır, yeni olasılıklar ve kombinasyonlar dünyasını keşfetmenizi sağlar. UV baskı esnek çıktı ve ifade özgürlüğünün devrim niteliğindeki hızlı yoludur.

Defterlerine baskı

Telefon kılıflarına baskı

Golf topuna baskı yapın

Seramik fayanslarda desen oluşturun

Ödüller ve kupalar tasarlayın

Kabartma yazılı (braille) ve dokunsal tabelalar üretin

 

VersaUV'yi test edin! Bir ürün düşünün ve Roland'ın en son UV teknolojisi ile basın. Roland'ın flatbed UV yazıcıları, düzensiz şekilli nesnelere doğrudan baskı yapmak için idealdir ve gerçekten zorlu nesneler cihazınıza bir kalıp tezgahı (jig) eklemeniz kolaydır. 

 

Şişeler gibi silindirik ürünler için tasarlanmış döner ek aparatlar desteklenir. Kişiselleştirilmiş su şişeleri, spor seti ve daha fazlası ile denemeler yapın.

UV mürekkeplerle özel efektler basın

Roland VersaUV'un glos mürekkebi, şaşırtıcı dokular oluşturmak için katmanlar halinde basılabilir. Simüle edilmiş kabartmalı yüzeyler, yükseltilmiş metin ve Braille ve olağanüstü 3D özel efektlerin hepsi çok çeşitli malzemeler üzerinde elde edilebilir. Basılan efektleri görmek için dokuya tıklayın.

 

leaves texture printed lef2-200

leather texture printed on LEF2-200

metal texture printed on LEF2-200

Wood texture printed on an LEF2-200

Lace texture printed on an LEF2-200

Stitching texture printed on an LEF2-200

 

Aslında herhangi bir çizgisel tasarım ve desen, dokunsal bir yapı oluşturmak için şeffaf mürekkep katmanlarının birden çok defa üst üste basılmasıyla vurgulanabilir ve bu, baskı projesine ekstra bir boyut katar. Derinin görünümünü ve hissini oluşturun, ahşap deseni etkisi yaratın veya su damlacıklarını simüle edin.

Görsel etki eklemek, basılı mesajın etkisini güçlendirmek veya işinize ekstra bir şaşırtma faktörü katmak için renkli baskıyı veya metni kabartma efektleriyle veya sırlama ile geliştirin.

Bir zamanlar karmaşık, zaman alıcı ve hatta imkansız olan özel efektleri tek bir düğme ile oluşturmak mümkün.

 

UV, serigrafi and tampon baskı
mükemmel bir kombinasyon

UV baskı mükemmel bir bağımsız teknoloji olarak kullanılabilir ancak aynı zamanda serigrafi ve tampon baskı gibi daha geleneksel kişiselleştirme teknolojileriyle birlikte kullanıldığında mükemmel ve güçlü bir tamamlayıcı araçtır. Peki, neden?

 

Tampon baskı, bilgisayar klavye tuşlarına ve basmalı düğme kontrollerine baskı yapmak gibi tekrarlayan projeler için ve serigrafi baskı ise, çerçeveler ve panolar hazırlandıktan sonra uzun süreli baskı projeleri için (veya Andy Warhol'un 60'larda ve 70'lerde portreleri gibi limitli üretimler için) idealdir.

UV baskının temel faydaları basit ve hızlı olmasıdır. Silikon tampon aşındırma veya renge özgü serigrafi çerçeveleri gerektirmez. Bu dijital teknoloji, kullanıcının ısmarlama bir tasarıma sahip tek bir ögeyi basmasını veya tek bir baskı işlemi sırasında 100 farklı adla 100 kalem basması gibi özelleştirilmiş kısa bir çalışmayı tamamlamasını sağlar.

Şirket adınızla basılmış bir anı defterini birisine hediye etmek güzel bir armağandır. Fakat kabartmalı yazı ile isimleri ve şirket detayları işlenmiş şekilde 100 kişiye hediye vermek çok daha fazla etkiye sahip olacaktır.

Setinize UV baskıyı ekleyerek, mevcut ve potansiyel müşterilerinizi her zaman yeni ve taze fikirlerle şaşırtabilirsiniz. Yakında onlar da olasılıklar hakkında sizin kadar heyecanlı olacaklar.

 

UV baskı için uyumlu malzemeler

UV kullanarak nelerin basılamayacağını sormak daha kolay olabilir. Su geçirmez veya yağlı yüzeyli malzemeler, su direnci işlemi veya plastikleştiriciler ya da koruyucu filmler nedeniyle UV'yi kabul etmez.

Diğer her şeye baskı yapılabilir, doğrudan veya bir astar kullanılarak basılabilir. Genel olarak, UV mürekkepler ve bir Roland LEF yazıcı ile neredeyse sonsuz bir malzeme kataloğuna baskı yapabilirsiniz. Unutmayın, serin LED lambalar mürekkep damlacıklarını malzemeye düştükten hemen sonra kürler. Bu da emilmedikleri ve medyayı aşındırmadığı, zarar vermediği veya medya ile reaksiyona girmediği anlamına gelir. 

Mürekkebi kürlemek için ısı kullanılmadığından ısıya duyarlı malzemelere baskı yapmak da sorun değildir.
Bu, ECO-UV'nin aşağıda yer alan örnekler gibi çok çeşitli olağandışı yüzeylerle uyumlu olduğu anlamına gelir: 

 

 

Ahşap

Roland VersaUV UV yazıcılar doğrudan ahşap ve ahşap ürünlere özelleştirilmiş tasarımlar ekleyebilir. Şarap kutuları, dominolar, bagetler ve resim çerçeveleri için kompakt VersaUV LEF yazıcılarını ve kapılar veya masa üstleri gibi daha iddialı ahşap ürünler için ise daha büyük VersaUV S-Serisi’ni kullanın.

Ahşap üzerine baskı hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Cam

Roland VersaUV ile pencere camları, mücevher kutuları ve şarap şişeleri gibi cam eşyalara baskı yapabilirsiniz. Astar katmanı eklemek en pürüzsüz yüzeyleri bile basılabilir hale getirebilir.

Cam üzerine baskı hakkında daha fazla bilgi edinin 

 

Kanvas

UV baskı kanvas için harikadır. Öne çıkan kanvas sanat baskıları, moda ifadesi olan kanvas çantalar ve ayakkabılar, geleneksel kanvas spor malzemeleri… VersaUV ile istediğiniz rengi ve tasarımı ekleyin.

 

 

Seramik

VersaUV ile basılan yaratıcı seramiklerle renkli iç mekan trendini takip edin. Bir astar, pürüzsüz seramik karolar, süs eşyaları ve diğer nesneler üzerinde olağanüstü sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Seramik baskısı hakkında daha fazla bilgi edinin 

 

Deri

Roland UV mürekkepleri esnektir. Bu da deri, vegan deri alternatifleri, suni hayvan derisi ve daha fazlasına baskı yapabilirsiniz demektir. Çantaları, ayakkabıları ve ev eşyalarını gerçekten benzersiz hale getirir. Roland'ın akıllı VersaUV teknolojisi ile deri benzeri dokuları diğer malzemelere bile basabilirsiniz.

 

Metal

Roland'ın UV yazıcılarıyla metale baskı yapın. Metal su şişelerine, içecek ambalajlarına, retro beslenme kutularına, evcil hayvan etiketlerine ve diğer birçok özelleştirilmiş modern ürüne renkler ve dokular basın 

 

Keşfetmeniz için UV baskı pazarları

Tamam. Son model UV yazıcınıza yatırım yaptınız ve sınırsız baskı olanakları dünyasının kapılarını araladınız. Her bir parçaya ısmarlama veya benzersiz dokunuşlarla, az veya çok, istediğiniz sayıda nesneye baskı yapabilirsiniz. Zihniniz bir olasılıklar denizinde yüzüyor. Peki bu şaşırtıcı hizmetleri kime sunuyorsunuz?

 

Potansiyel pazar nefes kesici. Yeni yazıcınızla golf toplarına, menülere, otel anahtarı kartlarına, spor ödülleri ve madalyalarına, ambalajlara, porselen eşyalara, mobilyalara ve daha fazlasına baskı yapabilirsiniz.

Artık size açık olan pazarların genişliği, üzerine baskı yapabileceğiniz yüzeyler gibi neredeyse sınırsız. UV baskının en heyecan verici yararı ise esnekliği ve sunduğu yaratıcı potansiyel.

Bas ve kes ve serigrafi baskı makineleri gibi mevcut teknolojinizle birlikte UV baskıya yatırım yapmak, müşterilerinize her zaman yeni şeyler önerebileceğiniz anlamına gelir.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
yukarı

Alışveriş Sepetim

X
WhatsApp destek ekibimiz sorularınızı cevaplıyor.
Merhaba, nasıl yardımcı olabilirim?
WhatsApp Destek Hattı